Czerwiec miesiącem San Jiao

(0 comments)

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, każdy miesiąc roku jest połączony z konkretnym organem w naszym ciele. Krótko mówiąc, każdy miesiąc daje nam szansę, aby zrobić coś dobrego dla danego organu. Czerwiec jest miesiącem wyjątkowym, połączonym z San Jiao tzw. potrójnym ogrzewaczem.

Potrójny ogrzewacz sam w sobie nie jest narządem, ale zgrupowaniem organów według funkcji i lokalizacji i jest połączony z osierdziem w związku yin / yang. Podstawową funkcją potrójnego ogrzewacza jest metabolizm wody, a organy podzielone są na następujące grupy:

  • Górny ogrzewacz - obejmuje serce i płuca. Jest opisany jako „mgła”, gdyż kieruje przyswajaniem płynów i substancji odżywczych, ogrzewa ciało, skórę, kości i stawy. Choroba najczęściej atakuje ten ogrzewacz, następnie przebiega w środkowym i dolnym ogrzewaczu.

  • W skład środkowego ogrzewacza wchodzą śledziona i żołądek. W nim zachodzi maceracja, dlatego zaburzenia trawienia przypisywane są właśnie jemu. Jakość jedzenia dostarczanego do środkowego ogrzewacza wpływa na zasoby energii ciała, jak również jakość i ilość krwi oraz płynów.

  • Dolny ogrzewacz obejmuje narządy poniżej pępka: jelita, nerki, wątroba, pęcherz moczowy. Nazywany jest "bagnem", ponieważ odpowiada za wydalanie odpadów.

Niektórzy naukowcy uważają, że potrójny ogrzewacz jest związany z podwzgórzem - częścią mózgu, która reguluje apetyt, trawienie, równowagę płynów, temperaturę ciała, pracę serca, ciśnienie krwi i inne podstawowe funkcje.

Oto pozostałe miesiące roku i ich narządy:

Styczeń - pęcherzyk żółciowy

Luty - pęcherz moczowy

Marzec - żołądek

Kwiecień - jelito grube

Maj - jelito cienkie

Czerwiec - San Jiao

Lipiec - nerki

Śierpień - śledziona

Wrzesień - wątroba

Październik - osierdzie (traktowany jako oddzielny narząd w medycynie orientalnej)

Listopad - płuca

Grudzień - serce


Komentarze

Brak komentarzy

Nowy komentarz

wymagane

wymagane (niepublikowane)

opcjonalnie